Hukuk Forum NET

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Emlakçı İle Yapılan Sözleşmelerin Geçerliliği Hakkında Bilgi

Kamil D

Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, bu hafta bir gayrimenkul almak üzere bir emlakçıda satış sözleşmesi imzaladım. Aynı gün satıcıya 30,000 TL kapora gönderdim.

Ancak daha sonra bu gayrimenkulü almaktan vazgeçtim çünkü emlakçının 2000m2 olarak ilan ettiği bu gayrimenkulun kayıtlarda 600m2 olarak göründüğünü, alt kısmındaki deponun daha sonradan yaptırıldığı, tapuda bu alanın görünmediği için satış bedeli kadar kredi çekemeyeceğimi öğrendim. Bu yer için bu miktarda kredi çekemeyeceğimi ve bu nedenle satın almaktan vazgeçtiğimi ilettim. Ancak emlakçı imzaladığım sözleşmeye dayanarak, herhangi bir satış gerçekleşmediği halde benden hem alıcının hem satıcının ödeyeceği toplam %5'lik komisyon ücretini ve sözleşmede yazılmış olan "cayan taraf nakten 30,000TL öder" maddesi nedeniyle toplamda 15bin TL civarı bir meblağ talep etmiştir. Ödemeyeceğimi belirttiğimde de dava açacaklarını kendileri ve avukatları beyan etmiştir.

Şimdi; Satın almamış olduğum bir yer için benden bu kadar uçuk ücretler talep edilmesi adil bir durum mudur? Burada haksız bir kazanç yok mudur? Benim belirttiğim iptal gerekçesi makul değil midir? Emlakçı 600m2'lik bir yeri bana 2000 m2 olarak satmaya çalışarak beni yanıltmış değil midir? Şimdi dava süreci nasıl işler, ne yapmam gerekir?

Konu hakkındaki görüşlerinizi iletirseniz sevinirim.

DİKKAT!

Üye olmayanlar hiçbir şekilde forum etkinliklerimize başvuruda bulunamaz; Forum içerisinde uygunsuz, cinsel, hakaret edici veya hukuka aykırı mesajların gönderilmesi yasaktır. Forumdaki mesajların tamamını okumak mümkün olmayabilir. Bu nedenle bu tür mesajlardan forum yöneticileri sorumlu tutulamaz.

Foruma üye olarak yukarıda belirtilen içeriklere sahip mesaj göndermeyeceğinizi kabul etmiş olursunuz.

Gizlilik Politikası Hizmet Şartları

Konuyu görüntüleyenler

• Üst Alt