Hukuk Forum NET

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

20 günlük evliyim Boşanma davası açmak istiyorum

Hunter

Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba. Evliliğimizin 20. gününde bulunuyorum ve mümkün olan en kısa sürede boşanmak istiyorum. Yeni Medeni Kanun'a göre, ayrı yaşanmasına karar verilme olasılığı olduğunu duydum. Her iki taraf da boşanmayı istediği durumda, hakimin yine de boşanmama kararı verme yetkisi veya olasılığı var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Madde 166, fıkra 3 gereğince, evlilik bir yıldan az süreli ise anlaşmalı boşanma davası açılamamaktadır. Bu nedenle, mevcut durumda anlaşmalı bir boşanma gerçekleştirilemez. Ancak, evliliğin bir yılını tamamladıktan sonra bu yöntemi kullanabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davası için, hakime iradenizi serbestçe açıkladığınıza dair ikna edici kanıtlar sunmalısınız. Ayrıca, "boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenleme" yapılması gerekmektedir ve hakim bu düzenlemeyi uygun bulmalıdır. Eğer hakim uygun bulmazsa, değişiklikler yapma yetkisine sahiptir ve bu değişikliklerin taraflarca da kabul edilmesi durumunda boşanmaya karar verilebilir.

Ayrı yaşama hususunda Medeni Kanun Maddeleri şöyledir anlaşılır olduğu için açıklamayı gerekli bulmadım:

MADDE 167.- Boşanma davası açmaya hakkı olan eş, dilerse boşanma, dilerse ayrılık isteyebilir.

MADDE 168.- Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

MADDE 169.- Boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'sen alır.

MADDE 170.- Boşanma sebebi ispatlanmış olursa, hâkim boşanmaya veya ayrılığa karar verir.
Dava yalnız ayrılığa ilişkinse, boşanmaya karar verilemez.
Dava boşanmaya ilişkinse, ancak ortak hayatın yeniden kurulması olasılığı bulunduğu takdirde ayrılığa karar verilebilir.

MADDE 171.- Ayrılığa bir yıldan üç yıla kadar bir süre için karar verilebilir. Bu süre ayrılık kararının kesinleşmesiyle işlemeye başlar.

MADDE 172.- Süre bitince ayrılık durumu kendiliğinden sona erer.
Ortak hayat yeniden kurulmamışsa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.
Boşanmanın sonuçları düzenlenirken ilk davada ispatlanmış olan olaylar ve ayrılık süresinde ortaya çıkan durumlar göz önünde tutulur.

DİKKAT!

Üye olmayanlar hiçbir şekilde forum etkinliklerimize başvuruda bulunamaz; Forum içerisinde uygunsuz, cinsel, hakaret edici veya hukuka aykırı mesajların gönderilmesi yasaktır. Forumdaki mesajların tamamını okumak mümkün olmayabilir. Bu nedenle bu tür mesajlardan forum yöneticileri sorumlu tutulamaz.

Foruma üye olarak yukarıda belirtilen içeriklere sahip mesaj göndermeyeceğinizi kabul etmiş olursunuz.

Gizlilik Politikası Hizmet Şartları

Konuyu görüntüleyenler

• Üst Alt